«Վայրի առևտուր» ֆիլմը ցուցադրվել է Կենդանիների իրավունքների միջազգային հավաքի ընթացքում
EcoNews.am բնապահպանական տեղեկատվական կայքի խմբագիր Մարիամ Տաշչյանի հեղինակած «Վայրի առևտուր» ֆիլմը ցուցադրվել է Կենդանիների իրավունքների միջազգային 5-րդ հավաքի ընթացքում (International Animal Rights Gathering), որը տեղի է ունեցել Վրաստանում այս տարվա սեպտեմբեր ամսին։
Հավաքին մասնակցել են Իսրայելի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Հայաստանի և մի շարք այլ տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ։ Ինչպես նշել են Հավաքի կազմակերպիչները՝ թեպետ մասնակիցները տարբեր երկրներից են, բայց համախմբվել են մեկ գաղափարի շուրջ՝ պաշտպանել կենդանիների իրավունքները։
Ֆիլմը պատմում է 2017-2021 թվականների ընթացքում վայրի կենդանիների առևտրում Հայաստանի մասնակցության մասին։ Վերջին տարիներին Հայաստան աննախադեպ քանակությամբ վայրի կենդանիներ են ներմուծվել առևտրային նպատակներով։ Ֆիլմը փաստում է նաև, որ ՀՀ-ը ներգրավված է վայրի կենդանիների միջազգային առևտրում և հանդիսանում է տարանցիկ երկիր։
«Վայրի առևտուր» ֆիլմը Հավաքին ներկայացրել է Փրո Փոուզ բարեգործական կենդանապաշտպան կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցիչ, ֆիլմի ստեղծման խորհրդատու Նարե Արամյանը։ Դիտումից հետո բուռն քննարկում, հարց ու պատասխան է ծավալվել թեմայի շուրջ, ներկաները շատ հետաքրքրված են եղել բարձրացված խնդիրներով և դրանք դիտարկել են նաև սեփական երկրների փորձով։